Şehir-İnsan Medeniyet Köprüsü: Örnek Kişilikler programı

sehir
Sayın ÇELİK, Şehir-İnsan Medeniyet Köprüsü: Örnek Kişilikler programına katıldı

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Müsteşar Yardımcısı Salih ÇELİK, Şehir-İnsan Medeniyet Köprüsü: Örnek Kişilikler“ projesi kapsamında 5 fikir insanının anıldığı etkinliğe katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi´ndeki programda, hekim, tıp tarihçisi, ressam Ahmed Süheyl Ünver, hukukçu, fikir ve siyaset adamı Ali Fuad Başgil, mimar-mühendis ve mimarlık tarihi araştırmacısı Ekrem Hakkı Ayverdi, fikir adamı, yazar ve şair Fethi Gemuhluoğlu ile şair, mütefekkir ve mutasavvıf Mahir İz´i anma etkinliği düzenlendi.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çiçek Derman ile eşi Prof. Dr. Uğur Derman, düzenlenen panelde 5 fikir insanını anlattı.

Etkinliğin sonunda, Bakan Avcı, Derman çiftine çiçek takdim etti. Bakan Avcı, Mevlit Kandili akşamında düzenlenen program için teşekkürlerini sunarak, katılımcıların kandillerini kutladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca yürütülen \”Şehir-İnsan Medeniyet Köprüsü: Örnek Kişilikler Projesi\”, özellikle gençlerin ilgisini çekerek rol model olacak değerlerin anlatılmasına katkı sağlanması amacıyla geliştirildi.


\”\”

Bu kapsamda, projenin 5 şehir ve 5 kişi üzerinden kurgulanmasının sebebi, Ahmet Hamdi Tanpınar´ın \”Beş Şehir\” eserinin bu vesileyle tanıtılmak istenmesi olarak açıklandı.

Şehir ve İnsan olmak üzere iki koldan yürütülmesi planlanan proje kapsamında kitaplar, tanıtıma yönelik filmler ve materyaller hazırlanacak. Özellikle Anadolu´da paneller, sempozyumlar, konferanslar ve sergiler düzenlenecek, şehir anketleri ve araştırmaları yapılacak.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın